- 8 lipca 2021
Montaż drzwi – jak do tego podejść?
Drzwi wejściowe są jednym spośród najczęściej używanych części budynków. Oczywistym jest fakt, iż aby doskonale nam służyły przez dłuższy czas, muszą zostać nie tylko estetycznie wykonane, ale również właściwie przymocowane. Poniżej opiszemy dokładnie, jak prawidłowo wykonać montaż drzwi zewnętrznych.
Niezbędne narzędzia i akcesoria do montażu drzwi
Zanim przeprowadzimy montaż drzwi zewnętrznych, powinniśmy przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria.
Narzędzia
- pistolet do silikonu,
- kątownik,
- zestaw kluczy imbusowych,
- wiertarka,
- śrubokręt,
- wkrętarka,
- nóż,
- młotek,
- poziomica.
Akcesoria
- listwy rozporowe,
- klej montażowy,
- silikon,
- pianka montażowa,
- taśma malarska,
- drewniane kliny,
- kotwy montażowe.
Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Na co zwracać uwagę?
W zależności od wybranej przez nas konstrukcji ścian zewnętrznych, drzwi wejściowe, jak i garażowe montuje się podobnie jak okna, zwracając przy tym szczególną uwagę na to, żeby nie powstały obwodowe mostki termiczne:
- w ścianach jednowarstwowych – w połowie grubości całej ściany,
- w ścianach dwuwarstwowych – na krawędzi zewnętrznej nośnej ściany, tak żeby węglarek powstały z termoizolacyjnego surowca, osłaniał przynajmniej 2/3 szerokości całej ościeżnicy. Z tym, iż w pasywnych i energooszczędnych domach przy grubości termoizolacji, która wynosi 15-20 cm, drzwi trzeba przymocować w warstwie termoizolacyjnej (w niewielkiej odległości od krawędzi ściany nośnej),
- w trójwarstwowych ścianach – nad warstwą wykonaną z termoizolacji, a równocześnie niedaleko ściany osłonowej.
Warto jednakże mieć na uwadze, iż antywłamaniowe drzwi nawet w przypadku ścian trójwarstwowych, dosyć często kotwi się w sposób bezpośredni do nośnej ściany. Ponadto, w nowoczesnym budownictwie wskazane jest wręcz odpowiednie zaizolowanie, jak i uszczelnienie trójwarstwowe drzwi. To, ile kosztuje wstawienie drzwi, zależne będzie od wielu różnych czynników, jak chociażby kwestii rodzaju użytych materiałów montażowych.
Prace o charakterze przygotowawczym
Zastanawiając się, jak montować drzwi zewnętrzne, powinniśmy przede wszystkim uwzględnić odpowiednią kolejność prowadzonych działań montażowych. Na początku potrzebne będą prace mające charakter przygotowawczy. Mając wiedzę odnośnie właściwego osadzenia drzwi i typu ścian, możemy przystąpić do wstępnych montażowych prac. Pierwszym krokiem winno być poddanie dokładnemu sprawdzeniu wymiarów otworu, który przygotowano celem zamontowania ościeżnicy wraz z zewnętrznym skrzydłem. Żeby futryna mogła zostać prawidłowo i swobodnie zamontowana, każda strona otworu winna posiadać o około 1,5 cm większy rozmiar, aniżeli analogiczna zewnętrzna krawędź ościeżnicy. Naszym zadaniem będzie także odpowiednie przygotowanie wymienionego otworu. Powinien on zostać oczyszczony, otynkowany oraz zagruntowany, a przy tym musi być równy i suchy. Jeżeli nie jest on otynkowany i niezbyt równy, ościeżnicę wraz z drzwiami trzeba zabezpieczyć zaraz po osadzeniu polietylenową folią.
Odpowiednie zamontowanie ościeżnicy
Teraz przyszedł czas na wywiercanie otworów w ścianie, w których zamontujemy kotwy montażowe. Poprzez otwory w ościeżnicy należy nawiercić dziury w ścianie i osadzić w nich kotwy, dokręcając je bardzo delikatnie z użyciem właściwego klucza. Kotwy montażowe należy umieścić w krawędziach bocznych futryny (minimum trzy), jak i w jej krawędzi górnej (minimum jedną). W zależności od poziomu wytrzymałości surowca, z jakiego wykonano ścianę, winny one wchodzić w mur na głębokość w przedziale 10-20 cm.
Usztywnianie całości konstrukcji
Żeby zainstalowana przez nas wcześniej ościeżnica nie poruszyła się w żadną stronę, trzeba ją będzie w odpowiedni sposób usztywnić. Bardzo ważną rolę odgrywać będą w tym przypadku listwy rozporowe, które trzeba umieścić między bokami wewnętrznymi futryny, a zatem tak zwanymi stojakami od ościeżnicy. Listwy muszą zostać zamontowane w takiej samej linii. Pod ich krawędzie musimy podłożyć podkładki z grubej tektury albo filcu, które będą skutecznie zabezpieczały futrynę przed ewentualnym zniszczeniem – powinno ich być minimum 3. Później zgodnie z ustalonym wcześniej poziomem podłogi w środku budynku, należy zamontować próg skrzydła z zastosowaniem specjalistycznego kleju montażowego. Warto przy tym podkreślić, iż wysokość jaką ma nadproże zewnętrznych drzwi, winna wynosić minimum 2,22 m.
Zaaplikowanie montażowej pianki
Po usztywnieniu całości konstrukcji, można zabezpieczyć ościeżnicę za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki czemu będziemy mogli przejść do bardzo istotnej czynności, jaką pozostaje wypełnianie pianką montażową przestrzeni, która znajduje się między murem a ościeżnicą. Zanim jednakże przystąpimy do opisanego zadania, warto jest nie tylko zabezpieczyć futrynę za pomocą taśmy malarskiej, ale również oczyścić, a później zwilżyć szczelinę, którą chcemy wypełnić poprzez delikatne spryskanie jej wodą – proces ten ma za zadanie zwiększyć przyczepność nanoszonej pianki poliuretanowej. Celem wypełnienia szczeliny, trzeba stosować piankę niskoprężną, którą można zaaplikować tylko do połowy z uwagi na to, iż po pewnym czasie zwiększa ona swoją objętość.
Prace o charakterze wykończeniowym
Żeby drzwi wejściowe do domu, mieszkania czy też innego budynku były gotowe do używania, trzeba ponownie osadzić je na zawiasach od ościeżnicy, zamontować w nich klamkę i szyldy, usunąć nadmierną ilość pianki, jak i pozbyć się taśmy malarskiej i wykonanych z drewna klinów. O ile możliwie jest wcześniejsze przygotowanie samego skrzydła, o tyle z zabiegami ostatecznymi, najlepiej poczekać około dobę. Po takim czasie możemy się już spodziewać zastygnięcia pianki, a dopiero wtedy mamy szansę przystąpić do pozbywania się jej nadmiaru, jak i eliminacji klinów. Ponadto, miejsca, w których były elementy drewniane, trzeba także wypełnić pianką niskoprężną. Na koniec pozostaje nam ostateczna weryfikacja poprawności działania skrzydła wejściowego i ewentualne poprawki dzięki wyregulowaniu zawiasów.
Montaż drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne chowane w ścianę
Montaż zewnętrznych drzwi przesuwnych, można przeprowadzić na dwa różne sposoby
- dzięki wykuciu wnęki w istniejącym już murze, w którą będą wjeżdżały drzwi (to rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie większej przestrzeni, niemniej jednak dużo trudniejsze do zrealizowania),
- dzięki budowie przy istniejącej już ścianie ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, która stworzy wnękę dla drzwi (pomimo tego, iż część pomieszczenia zostanie przeznaczona na zabudowę i tak jesteśmy w stanie zaoszczędzić większą ilość przestrzeni, aniżeli w wypadku zwykłego skrzydła wejściowego).
Drzwi przesuwne naścienne
Dużo prostsze w adaptacji od drzwi, które chowane są w ścianie będą naścienne drzwi przesuwne. Można je z powodzeniem notować samodzielnie, ponieważ nie ma potrzeby przeprowadzenia prac o charakterze murarskim. Zwykle wystarczy nam śrubokręt, poziomica i wiertarka. Drzwi nie będą się wprawdzie chowały we wnęce, zaś nasuwały na ścianę, dlatego też nie możemy w ich polu działania stawiać na przykład szafy, jednakże pomimo tego pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości przestrzeni, gdyż ich otwieranie nie zabiera przestrzeni w danym pomieszczeniu.